Praktické odkazy

Kontakt

Mám záujem o ponuku
zaslať dopyt

Na stiahnutie

Dotazník spokojnosti
vyplniť dotazník

Sledujte nás

RI OKNA
RI_poradna_vse_o_cisteni_1

Všetko ohľadom čistenia okien

Umývanie okien patrí medzi jedny z ťažších domácich prác. Mať žiarivé okná bez jedinej šmuhy nie je také ľahké, ako sa môže na prvý pohľad zdať, ale existujú rady, vďaka ktorým si prácu výrazne uľahčíte. Dôležitý je výber umývacieho prostriedku a použitie vhodných nástrojov.

Výber správneho prostriedku

Okná sa najskôr musia umyť mydlovou vodou od prachu a mastnoty, najmä ak bývate v prašnejšom prostredí alebo chcete vyčistiť okná po stavbe. Neodporúča sa jar. Vďaka nemu sa práve tvoria tie nepekné šmuhy. Už vôbec nesmiete použiť abrazívne saponáty. Obsahujú malé perličky, ktoré môžu okná poškriabať.

Najlepšia je mydlová voda alebo prostriedky s obsahom octu. Tie sú lacné, šetrné a majú dobré umývacie vlastnosti. Na okná ideálne. Dnes už kúpite octový prípravok v každom väčšom supermarkete, väčšinou ovoňaný nejakou ovocnou arómou.

Základný postup

Budete potrebovať vedierko s vodou a akýmkoľvek mäkkou handričkou. Voda by mala byť vlažná. Umyte žalúzie, potom okná, ktoré pretrite stierkou. Na to si pripravte ešte akúkoľvek čistú handričku, kam budete stierku utierať. S trochou šťastia budete mať už takto hotovo. Menšie šmuhy odstránite papierovou vreckovkou.

Ak nemáte stierku, umyte okná, s potom ich vyleštite s čistou handričkou z mikrovlákna a prípravkom na okná. Ak je to vo vašich možnostiach, vyberte si nejakú väčšiu handru, ktorá dobre saje.

Čistenie žalúzií

Ak nie sú žalúzie príliš špinavé, stačí ich vyčistiť prachovkou alebo špeciálnym vysávačom na okná. Ak nemáte ani jedno z toho, môžete ich umyť dvojakým spôsobom aj mydlovou vodou alebo octovým roztokom či iným šetrným saponátom.

Sklopte žalúzie smerom dole a umyte ich všetky naraz. Ak sú v horšom stave, musíte ich umyť jednotlivo, lamelu po lamele. Na čo sa oplatí si vyhradiť dostatok času.

Parný čistič

Parný čistič si ľahko a rýchlo poradí aj s tým najhorším znečistením. Nie je však vhodný na čistenie žalúzií, ich jemný materiál by sa mohol nenávratne skrútiť.

Vysávač na okná

Vysávač na okná, veľmi často ešte v spojení s mopom, ktorý sa sám napúšťa vodou, Vám dokáže výrazne uľahčiť prácu obzvlášť v prípade, ak máte veľké okná alebo ich potrebujete častejšie umývať.

Nezabudnite na ostatné časti okna

Nakoniec umyte aj ostatné časti, ako sú okenné rámy vo vnútri aj zvonku, garniže, rolety a parapety. Zvlášť biele plastové okná je potrebné pravidelne udržiavať prostriedkami na PVC predovšetkým v peľovom období na jar. Naše VEKA profily sa vyznačujú tou najvyššou kvalitou, a s príslušnou starostlivosťou teda nehrozí degenerácia materiálu ako zažltnutie alebo sčernanie.

Neviete si rady? Obráťte sa na nás. Radi Vám poradíme

Súvisiaci

Mám záujem
o ponuku

Zadajte nezáväzný dopyt, na základe ktorého Vám naši špecialisti zostavia individuálnu cenovú ponuku podľa Vašich požiadavkov a prianí.