Praktické odkazy

Kontakt

Mám záujem o ponuku
zaslať dopyt

Na stiahnutie

Dotazník spokojnosti
vyplniť dotazník

Sledujte nás

RI OKNA
okna_z_recyklatu_uvodni

Prečo sú recyklované okná rovnako kvalitné ako plastové okná

Ste v procese výberu nových okien a narazili ste na pojmy ako panenské alebo recyklované okná? A viete, čo presne je panenský plast a recyklovaný plast? Poďme sa pozrieť na tieto dva zdanlivo úplne odlišné materiály a povedzme si, aké sú medzi nimi rozdiely, a vyvráťme niektoré známe mýty. Recyklát totiž v skutočnosti nepredstavuje nekvalitné okno, ako sa vám niektorí ľudia snažia nahovoriť.

Čo je to prvoplast?

Prvoplast, čo je ľudový názov pre takzvaný „čistý materiál“, je čistý plast alebo PVC, ktorý je navyše stabilizovaný zinkom. Takýto materiál má plnú ochranu proti UV žiareniu a vyznačuje sa solídnou odolnosťou a pevnosťou. Je to pomerne lacný materiál a používa sa na výrobu plastových okien a dverí, ale používa sa aj ako strešná krytina.

Čo je to recyklát?

Recyklát je tiež PVC, ale v tomto prípade už bol niekoľkokrát spracovaný, teda recyklovaný. Keď sa rozomelie, prejde procesom čistenia, pri ktorom sa z rozomletého recyklátu odstránia všetky nečistoty a okno sa potom vytvorí z už čistej plastovej zmesi. Takto spracovaný materiál sa vyznačuje rovnakou, v niektorých prípadoch dokonca vyššou odolnosťou alebo pevnosťou ako pôvodný plast. Okrem toho ide o oveľa ekologickejšiu možnosť výroby okien – znižuje produkciu CO2 a využíva jedinečné vlastnosti plastu, ktoré umožňujú recyklovať a opätovne použiť pôvodné okno až päťkrát!

Rozdiely medzi pôvodným a recyklovaným plastom

Hoci v súčasnosti je už pre širokú verejnosť veľmi ťažké a takmer nemožné na prvý pohľad rozlíšiť panenský a recyklovaný plast, stále existujú určité rozdiely.

Vzhľad okien

Tento rozdiel bol viditeľný najmä v minulosti, keď technológie neboli na takej vysokej úrovni a väčšina recyklovaných výrobkov sa vyznačovala drsnejšou štruktúrou a typickou sivou farbou. V súčasnosti však väčšina výrobcov dokáže vyrábať okná z recyklátu v rôznych farbách a štruktúra materiálu je rovnako jemná ako pri oknách z primárneho plastu. Vždy závisí predovšetkým od farieb vstupných recyklovaných materiálov.

Vlastnosti a kvalita okien

Ak ste sa pri výbere nových okien stretli s názorom, že okná z panenského plastu sú kvalitnejšie ako okná z recyklátu, stali ste sa obeťou falošnej reklamnej taktiky. Pravdou je, že moderné technológie dokážu vyrobiť recyklát, ktorý svojou odolnosťou dokonca prekoná napríklad plastové okno. Kvalita okien z recyklovaného plastu preto v žiadnom prípade nie je dôvodom na rozpaky, práve naopak – drvivá väčšina prvotriednych výrobcov okien už prešla na okná z recyklovaného plastu. A nezabúdajte, že vždy záleží na kvalite spracovania, nie na materiáli.

Ekológia

Podľa posledných prieskumov až 30 % odpadu v EÚ pochádza zo stavebníctva. To bol jeden z dôvodov, ktorý viedol najväčších hráčov na trhu plastových okien k práci s recyklátmi. Výsledkom je, že materiál použitý na výrobu plastového okna nájde vďaka efektívnej recyklácii svoje využitie niekoľkokrát.

Najčastejšie mýty o recykláte

Recyklát je rovnako dobrý ako pôvodný plast

Mnohí výrobcovia zastávajú názor, že recyklované plastové okná nie sú prvotriedne okná, pretože použitie recyklovaného materiálu vo výrobnom procese výrazne znižuje kvalitu výrobku a ovplyvňuje najmä jeho životnosť. Opak je však pravdou – odborníci prišli na to, že vďaka opätovnému spracovaniu už použitej plastovej zmesi získate aj pevnejší a homogénnejší materiál, ktorý sa vyznačuje rovnakou alebo dokonca vyššou odolnosťou ako pôvodný prvý plast. Nie je teda dôvod obávať sa, že by recyklované plastové okno mohlo znamenať častejšie poruchy. Jeho fyzikálne a mechanické vlastnosti sa totiž recykláciou nezhoršujú.

Každý profil bez ohľadu na materiál musí prejsť prísnym testovaním a spĺňať požiadavky normy EN 12608-1+A1. Materiál sa testuje v štátnych skúšobniach, ktoré nerozlišujú, či ide o pôvodný alebo recyklovaný profil.

Okná si nevyberajte podľa použitého materiálu

Ako už bolo spomenuté, nie je pravda, že okná z panenského plastu sú kvalitnejšie ako okná z recyklovaného plastu. Moderné technológie doviedli výrobu okien do štádia, keď panenský a recyklovaný plast majú veľmi podobné vlastnosti a kvalita okien netrpí zníženou životnosťou. Rozhodujúcim faktorom pri výbere nových okien preto nie je použitý materiál, ale kvalita spracovania a predovšetkým kvalita samotného okenného profilu. V RI OKNA používame profily od popredného svetového výrobcu VEKA, ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou materiálov a zvýšenou odolnosťou.

Okná z recyklovaných materiálov sú estetické

Preč sú časy, keď ste vďaka typickej sivej farbe recyklovaného plastu na prvý pohľad rozoznali okno z recyklovaného plastu od okna z plastu pôvodného. V súčasnosti je čistenie polomletej zmesi recyklátu na takej úrovni, že ho nedokážete rozlíšiť, napríklad z hľadiska farby aj štruktúry. Všetky viditeľné časti profilu, t. j. vonkajšie strany, ktoré sú viditeľné, sú potiahnuté vrstvou primárneho plastu od nášho výhradného dodávateľa profilov, nemeckej spoločnosti VEKA. Tým sa zabezpečí, že okná majú na povrchu farbu určenú vzorkovníkom, takže zákazník sa nemusí obávať sivých alebo béžových odtieňov na bielych oknách.

Presvedčte sa sami

Vďaka našej veľmi hustej sieti regionálnych predajcov sme vám vždy nablízku. V Českej republike máme 6 značkových pobočiek a viac ako 100 predajných miest! Dohodnite si bezplatnú konzultáciu a presvedčte sa o kvalite našich recyklovaných okien.

Predajné miesta

Neviete si rady? Obráťte sa na nás. Radi Vám poradíme

Súvisiaci

Mám záujem
o ponuku

Zadajte nezáväzný dopyt, na základe ktorého Vám naši špecialisti zostavia individuálnu cenovú ponuku podľa Vašich požiadavkov a prianí.