Praktické odkazy

Kontakt

Mám záujem o ponuku
zaslať dopyt

Na stiahnutie

Dotazník spokojnosti
vyplniť dotazník

Sledujte nás

RI OKNA
Poradna_jak_zamerit_okna

Ako zamerať okná

Správne zameranie okien sa vám bude hodiť na zadanie dopytu k orientačnému odhadu, alebo pokiaľ si budete chcieť kúpiť nové rolety, žalúzie, záves.

Problém zle zameraných okien

Naši skúsení technici od RI OKNA vždy vykonávajú kontrolné premeranie, správnym zameraním si ale ľahšie urobíte časový aj finančný odhad. Veľkosť okien navyše potrebujete zadať do online formulára [odkaz]. Bezchybné zameranie je rovnako dôležité ako profesionálna montáž. Pokiaľ sa okná zle zmerajú, pri vsadzovaní nesadne do stavebného otvoru. Ten sa musí buď vysekávať a zväčšovať, alebo vyplňovať penou.

Všetko, čo potrebujete

Výrobný rozmer okna

Pri meraní okien potrebujete poznať najskôr šírku a výšku stavebného otvoru, teda priestoru, kam je okno vsadené. Potrebovať na to budete len zvinovací meter, ceruzku a papier, kam musíte písať výhradne v milimetroch. Meria sa ideálne zvonku. Najskôr šírka, potom výška. Meria sa na troch miestach, pretože šírka stavebného otvoru nemusí byť všade rovnaká.

Šírka

Meter ťahajte od jedného ostenia k druhému. Ostenie je výklenok, ktorý vznikne, keď sa okno usadzuje do steny. Potom pripočítajte 10 – 15 mm z každej strany. Ak chcete zistiť presný rozmer, môžete odkryť kúsok omietky. Tieto milimetre slúžia na to, aby sa okná vložili do steny a naniesla sa na ne krycia vrstva.

Výška 

Výšku zmerajte úplne rovnako, ale počítať budete trochu inak. Hore pripočítajte 5 – 10 mm, dole odčítajte 30 mm kvôli parapetu, ktorý sa vkladá na podkladový profil.

Ako zamerať parapety

Ďalej si môžete zmerať vnútorné a vonkajšie parapety tak, že položíte meter k jednému rohu a meriate kolmo von. Pokiaľ nemeriate okná v hrubej stavbe, ale pri výmene okien, počítanie je tu znateľne ťažšie, takže je vhodné nechať tento krok na profesionálnych pracovníkov.

Najskôr si zmerajte hĺbku od ostenia kolmo von. Výsledok, teda hĺbku ostenia, si zapíšte v milimetroch. Výrobná hĺbka vnútorného parapetu sa väčšinou počíta s presahom + cca 40 mm. Potom si zmeriate dĺžku parapetu a pripočítajte 10 cm, ak bude vsadený pod okenný profil.

Rolety a žalúzie

Pokiaľ chcete na okná pridať napr. rolety, merajte od vnútornej hrany okna. To znamená, nie v mieste, kde sa sklo spája s oknom, ale o pár centimetrov vyššie na hornej hrane rámu. Pri žalúziách sa meria šírka tesne pri okne vrátane (prípadného) gumového tesnenia a hĺbka zasklievacej lišty. V prípade, že si chcete bývanie ozdobiť závesmi či veľkými roletami na garniže, nezabudnite zmerať dĺžku celého stavebného otvoru, nie iba rámy, inak vám veľkosť nevyjde.

Neviete si rady? Obráťte sa na nás. Radi Vám poradíme

Súvisiaci

Mám záujem
o ponuku

Zadajte nezáväzný dopyt, na základe ktorého Vám naši špecialisti zostavia individuálnu cenovú ponuku podľa Vašich požiadavkov a prianí.