Tradičný český výrobca
okien a dverí od roku 1994
Navštívte nás: Predajné miesta

Plastové, drevené, alebo hliníkové okná?

V spoločnosti RI OKNA vyrábame okna z plastu, hliníka a dreva. Prečítajte si, čím jednotlivé materiály vynikajú a ako si medzi nimi správne vybrať.


PLASTOVÉ OKNÁ

Veľký výber profilov s rôznou stavebnou hĺbkou, počtom komôr, sklom, dekórom a príslušenstvom, s dlhou životnosťou a ľahkou údržbou – robia z plastových okien ideálnu voľbu pre väčšinu stavieb.

Napriek výhodnej cene, je plast veľmi kvalitný materiál. Špičkové plastové profily spĺňajú najnáročnejšie technické požiadavky. Plastové okná sú ľahšie, ako drevené a pritom pevnejšie a odolnejšie voči klimatickým javom. Nemusíte si teda robiť starosti s vlhkosťou ani údržbou.

Široká ponuka plastových profilov umožňuje zvoliť okna, podľa Vašich požiadaviek na izolačné vlastnosti, design a technické prevedenie. Vyberať môžete z mnohých dekórov, vrátane verných imitácii dreva, alebo hliníka.

Mechanická pevnosť plastových krídel vyhovuje u väčšiny veľkostí. U tých najväčších odporúčame zvoliť špeciálne vystužené profily, alebo hliníkové okná.

HLINÍKOVÉ OKNÁ

Hliníkové okná vynikajú moderným vzhľadom, pevnosťou a dlhou životnosťou. Pri správnej voľbe profilu, zasklenia a dištančného rámika, dosahujú veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Sú nenahraditeľné u mnohých moderných stavieb s veľkými zasklenými plochami.

Od hliníkových okien očakávajte dokonale pevný tvar a presnú manipuláciu. Môžete ich s kľudom použiť pre nadrozmerné krídla a pre presklené fasádne systémy.

Hliníkové okná charakterizuje pôsobivý design, vhodný predovšetkým pre stavby v modernom štýle. Vyberať môžete prakticky z neobmedzenej škály odtieňov, ktoré dokonale padnú k farbe fasády a ďalších stavebných prvkov.

Životnosť hliníkových okien prekonáva životnosť drevených i plastových okien – to všetko s minimálnymi nárokmi na ich údržbu.

Drevené eurookná

Drevené eurookná sa pre svoj vzhľad a výborné tepelnoizolačné vlastnosti hodí pre pasívne a energeticky úsporné domy, chalupy, rezidencia, renovované historické objekty, hotely a penzióny.

Drevo je ušľachtilý a pre mnohých najkrajší materiál. Vizuálny i fyzický kontakt s dreveným rámom je príjemný a umocňuje dojem z bývania v spojení s prírodou. Drevo všeobecne dosahuje výborné tepelno-izolačné vlastností, záleží,  ale aj na jeho druhu. Ak chcete mať výdavky za teplo pod kontrolou, o voľbe dreva sa poraďte s našimi odborníkmi.

Prirodzené vlastnosti dreva môžu spôsobiť, že aj dokonale vyschnuté a opracované profily zareagujú na zmenu teplôt a vlhkosti. Najmä veľké drevená krídla okien,  tak môžu mierne meniť tvar.

Drevo preto vyžaduje starostlivú povrchovú úpravu pri výrobe a pravidelnú údržbu, v priebehu celej životnosti okna. Pri vlhkom počasí je nutné rámy potierať a raz za niekoľko rokov obnoviť náter.

 

DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ - SPOJENIE DREVA A HLINÍKA

Drevohliníkové okná, to znamená drevené okná z vonkajšej strany, opláštené hliníkovým krytom, znižujú citlivosť drevených okien na poveternostné vplyvy, aj nároky na ich údržbu. Kým vonkajšiu stranu rámu chráni kov, zvnútra si užívate pohľad na plnohodnotné drevo. Hliníkový kryt mierne zvyšuje aj tvarovú pevnosť drevohliníkového okna.

Pre svoj jedinečný moderný vzhľad a výborné tepelno-izolačné vlastnosti, sa hodí pre pasívne a energeticky úsporné domy, rezidencie, vily či penzióny so zvýšenými nárokmi na design.

CENOVÉ POROVNANIE MATERIÁLOV- OKNA A DVERE

Nasledujúca tabuľka Vám pomôže priblížiť orientačné cenové rozdiely jednotlivých materiálov okien. Keďže je najlacnejším materiálom všeobecne plast, percentuálny nárast je porovnávaný s ním.

MATERIÁL*)  PLASTOVÉ OKNÁ A DVERE DREVENÉ EUROOKNÁ A DVERE HLINÍKOVÉ OKNÁ A DVERE DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ A DVERE
Cenový rozdie 100 % 137% 162 % 170 %
Zoradenie podľa ceny 1. 2. 3. 4.

*) Cenové porovnanie je len orientačné. Záleží na presnej špecifikácii konkrétneho cenového dopytu.

FOTOGALÉRIA NAŠICH REALIZÁCII