Tradičný český výrobca
okien a dverí od roku 1994
Navštívte nás: Predajné miesta

Dvojsklá, alebo trojsklá?

Že počet skiel zlepšuje izolačné vlastnosti okna, napadne každého. Tepelné straty, ale závisia aj od ďalších faktorov. Kedy má význam investovať do drahších trojskiel a kedy postačí lacnejšie dvojsklá?

Oknami môže z domu, alebo bytu unikať pomerne veľké množstvo tepla. Najčastejším dôvodom únikov je nesprávny spôsob osadenia okien a nedostatočná izolácia otvorovej výplne (špaliet). Významnú úlohu samozrejme hrajú aj rôzne tepelno-izolačné vlastnosti konkrétnych okenných a dverových rámov a krídel.


VÝHODY DVOJSKIEL

Na prvom mieste je to nižšia obstarávacia cena. Ideálne sú preto, do štandardných bytov v obytných domoch.

Dvojsklá sú tiež ľahšie,  ako trojsklá a stačia im menej robustné, lacnejšie profily - ďalší zdroj finančných úspor.

Za slnečných zimných dní prepúšťajú viac slnečného svitu a miestnosť vyhrievajú lepšie, ako izolačné trojsklá. Týmto dochádza k úsporám za vykurovanie.

VÝHODY TROJSKIEL

Lepšie tepelno-izolačné parametre trojskiel účinnejšie bránia prestupu tepla, v lete dovnútra a v zime von. Sú preto ideálne aj pre novostavby v pasívnom a nízkoenergetickom štandarde.

Vyššia hmotnosť trojskiel vyžaduje použitie robustnejších profilov, ktoré však zároveň zlepšujú celkové tepelno-izolačné vlastnosti okna.

Trojskla sú odolnejšie, aj voči rosenie a prenikaniu hluku.

AKO SA TEDA ROZHODNÚŤ?

Predovšetkým sa riaďte hodnotami prestupu tepla celým oknom (Uw). Hodnota výrazne závisí od zvoleného materiálu, konkrétneho profilu a veľkosti okien. U nízkoenergetických a pasívnych stavieb, je vhodné voliť kvalitné trojsklá. Trojsklá sú odolnejšie napr. aj voči rosenie a prenikaniu hluku. U starších budov, s horšími hodnotami PENB, u menších okien, alebo u trvalo neobývaných objektov je možné použiť len dvojsklá, pretože väčšia časť tepelných únikov pôjde na vrub celej stavebnej konštrukcii domu.
 
Nezabudnite, že prehrievanie budovy, v horúcom letnom období, účinne spomaľujú žalúzie, markízy a ďalšie prvky tieniacej techniky.
 
Bližšie informácie, pre správny výber skiel, vám ochotne podajú naši technici, prípadne vec konzultujte s projektantom vášho domu.