Tradičný český výrobca
okien a dverí od roku 1994
Navštívte nás: Predajné miesta

Chránime observatórium na vrchole
Lomnického štítu vo Vysokých Tatrách

Voľba padla na hliníkové profily, ktoré vďaka svojim vlastnostiam dokážu odolať extrémnym poveternostným podmienkam - silným mrazom, častému dažďu a víchriciam. Observatórium na Lomnickom štíte je najvyššie položeným vedeckým pracoviskom na Slovensku.

Poveternostné podmienky na Lomnickom štíte sú drsné. Ak majú byť vnútri observatória komfortné podmienky k práci, musí tomu zodpovedať konštrukcia okien.

Priemerná ročná teplota -3,7° C robia z Lomnického štítu najchladnejšie miesto na Slovensku. Extrémne podmienky tam panujú najmä v zime, kedy sa k mrazu a vysokému úhrnu zrážok pridáva tiež silný západný a severný vietor.

Najnižšia zimné teploty klesajú na druhom najvyššom tatranskom štíte hlboko pod -20 ° C, rekordná snehová pokrývka presahuje štyri metre.

Spoločnosť RI OKNA, konkrétne observatóriu dodala 21 okien, ich montáž potom vykonala spoločnosť RIPLAST s.r.o. z Martina. Najväčšie z nich majú rozmery 1 090 krát 1 240 mm. Zvolený okenný systém Ponzio PE68 tvorí trojkomorový hliníkový profil, s prerušeným tepelným mostom a konštrukčnou hĺbkou rámu 68 milimetrov.

Hliník je ušľachtilý materiál, k jeho základným vlastnostiam patrí pevnosť, tuhosť, nízka hmotnosť a požiarná odolnosť. V prípade zákazky pre observatórium na Lomnickom štíte, bola dôležitá tiež jeho odolnosť proti vode. Oproti iným kovom hliník nehrdzavie.

PE 68 / PE 68+

PONZIO® PE 68 / PE 68+

Tepelná izolácia Uw1,1 - 1,5 W/m2K
Hĺbka rámu68
Počet tesnení2
UrčenieKomerčné a priemyselné objekty
Počet komôr3

Profil s prerušeným tepelným mostom zaručuje výborné tepelnoizolačné vlastnosti

Na vyrovnanie tlaku vo vysokej nadmorskej výške slúžia špeciálne ventily na oknách.

Sklenené výplne do okien museli byť zvolené tiež s dôrazom na vysokú odolnosť na možné poveternostné vplyvy na Lomnickom štíte. Dodala ich spoločnosť AGC Flat Glass Czech.

Po analýze všetkých údajov z poveternostných modelov bolo nakoniec zvolené izolačné zasklenie Thermobel TopN+ v zložení tepelne tvrdeného skla Planibel Clear s hrúbkou 8mm a vrstveného bezpečnostného skla s povlakom Stratobel TopN+ 55.2.

Toto zloženie poskytne všetkým pracovníkom, aj návštevníkom observatória dostatok prirodzeného svetla a pohodlie pracovného prostredia. Celkový systém zasklenia vyniká skvelými tepelno-izolačnými a bezpečnostnými vlastnosťami.

Observatórium na Lomnickom štíte vzniklo v rokoch 1957 až 1962. Stojí v nadmorskej výške 2632 metrov nad morom. Slúži na meteorologickém meranía a pozorovanía. Vedci sa tam zameriavajú tiež na sledovanie Slnka a jeho koróny. Observatórium je okrem Koronograf a ďalších vedeckých prístrojov vybavená tiež napríklad neutrónových monitorom Oddelenie kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach.